ورود اعضا
نام کاربری
کلمه عبور
بازيابی کلمه عبور  | عضويت
 
ضمانت‌نامه و اعتبار اسنادی

دوره آموزشی حقوق ضمانت‌نامه و اعتبار اسنادی 

مدرس: دکتر حسین قربانیان (عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی)

ثبت‌نام

همراه با اعطای گواهینامه

تشریح موضوع: يكي ‌از خدمات قابل ارائه توسط بانك‌ها به مشتريان خود صدور انواع ضمانتنامه مي‌باشد.  در تعريف بانكداري عقد ضمان يا ضمانت عبارت است از عهده گرفتن مالي كه بر ذمه ديگري است. ضمانت‌نامه بانکی نیز عبارت است از تعهد غیر قابل برگشت یک بانک به پرداخت وجه مورد ضمانت در صورت عدم ایفای تعهدات تحت قرارداد توسط شخص ثالث (فروشنده یا متعهد انجام قرارداد) ضمانت‌نامه‌های بانکی به‌عنوان کارآمدترین ابزار پوشش ریسک معاملات تجاری داخلی و بین‌المللی محسوب می شود با استفاده از اين خدمت بانك بنا به درخواست اشخاص حقيقي و يا حقوقي‏،  پرداخت ديون و يا انجام تعهداتي كه بنفع سازمان‌ها و موسسات دولتي و دستگاه‌هاي اجرايي و بخش خصوصي بعهده متقاضيان است، با رعايت آئين‌نامه صدور ضمانت‌نامه و ظهرنويسي از طرف بانك‌ها و نيز دستور العمل صدور ضمانت‌نامه‌ها، در قبال اخذ وثايق يا تضمينات خاص صادر مي‌گردد. مع هذا انتخاب نوع و ميزان وثايق يا تضمينات لازم در اختيار بانك خواهد بود.

انواع ضمانتنامه‌ها عبارتند از ضمانت‌نامه شرکت در مناقصه و مزایده TENDER (BID) BOND GUARANTEE. ضمانت‌نامه حسن انجام کارPERFORMANCE BOND GUARANTEE. ضمانت‌نامه پیش پرداخت ADVANCE PAYMENT GUARANTEE. ضمانت‌نامه استرداد کسور وجه الضمان RETENTION GUARANTEE. ضمانت‌نامه پرداخت PAYMENT GUARANTEE .

اعتبار اسنادی یک وسیله پرداخت در مبادلات بین‌المللی و یکی از خدماتی است که به موجب آن (بانک گشایش‌کننده) بنا به درخواست مشتری (متقاضی اعتبار/خریدار) و یا از طرف خود موظف می‌شود به منظور خرید یا سفارش کالا یا خدمات در مقابل اسناد مقرر و مطابق با شرایط اعتبار، پرداختی را به شخص ثالث (ذینفع/فروشنده ) یا به حواله کرد او انجام دهد یا به بانک دیگر اجازه پرداخت یا معامله دهد. اعتبارات اسنادی اغلب در معاملات بین‌المللی به منظور اطمینان از دریافت مبالغ پرداختی مورد استفاده قرار می‌گیرد.بدلیل ماهیت معاملات بین‌المللی که شامل عواملی همچون مسافت و تفاوت قوانین کشورهاو ...، اعتبارات اسنادی یک جنبه بسیار مهم در تجارت بین‌المللی شده است. بانک همچنین به نیابت از خریدار که نگهدارنده اعتبارات اسنادی است تا زمان در یافت تائیدیه که کالاهای خریداری شده حمل شده اند وجه را پرداخت نخواهد کرد.

هدف از برگزاری این دوره را می‌توان آشنایی با انواع ضمانت­نامه های بانکی. ارتقاء آموزش کارکنان بانک‌ها، آشنایی آنان با دانش روز (که خود باعث تقویت بنیه علمی آنان شده و مجموعه را در رسیدن به اهداف تقویت می کند) و همچنین آشنايي با كليات و چارچوب اعتبارات اسنادي و نحوه گشايش و بهره‌برداري از اعتبارات اسنادي در بازرگاني عنوان نمود.

 

سرفصل مطالب:

·        ضمان و ضمانت‌نامه در حقوق ایران

·        مقررات بین المللی ضمانت‌نامه‌های بانکی با تاکید بر مقررات URDG758

·        نقش ضمانت‌نامه‌ها در قراردادهای تجاری بین‌المللی

·        شرایط و نحوه صدور ضمانت‌نامه‌ها

·        آشنایی با انواع ضمانت‌نامه‌های بانکی

·        حقوق و تعهدات طرفین درگیر در ضمانت‌نامه‌های بانکی

·        تطبیق مقررات بین‌المللی ضمانت‌نامه‌های بین‌المللی با مقررات موجود در رویه بانک‌های ایرانی

·        تحلیل چند نمونه از آرای صادره از محاکم

·         تاريخچه مختصر اعتبار اسنادي

·         معرفي انواع روش هاي پرداخت

·         آشنايي با اينکوترمز 2010 و نقش آنها در اعتبارات اسنادی

·         اصول اوليه و طرفين درگير در اعتبارات اسنادي/گشايش اعتبار اسنادي

·         تعهدات و مسئوليت هاي بانک هاي درگير در اعتبارات اسنادي

·         اسناد در اعتبارات اسنادي/مغايرت در اسناد/اصلاحيه ها

·         انواع اعتبار اسنادي

·         بررسي کلي مفاد مقررات متحدالشکل اعتبار اسنادي/مقررات داخلي اعتبار اسنادي

·         مطالعه موردي و تحلیل چند نمونه از آرای صادره

 

مخاطبین:

·        کارشناسان و مدیران بانک‌ها

·        وکلا و بازرگانان

·        دانشجویان رشته های حقوق و بازرگانی

 

زمان: ۱۸ و ۲۵ آبان و ۲ آذر، ساعت ۱۴ تا ۱۸

مکان: پژوهشکده پولی و بانکی

هزینه ثبت‌نام: 3،2۰۰،۰۰۰ ریال (سیصد و بیست هزار تومان)

تماس با ما:  ۸۸۶۵۷۳۹۵ و ۸۸۶۵۷۳۹۷

واریز وجه ثبت‌نام به صورت آنلاین از سایت پژوهشکده: افرادی که از طریق سیستم آنلاین وجه ثبت‌نام را واریز می‌نمایند، لازم است که شماره پیگیری یا شناسه پرداخت خود را یادداشت کرده و در اسرع‌وقت با امور مالی پژوهشکده (خانم نجمی) به شماره ۸۸۶۵۷۳۶۶ تماس حاصل فرمایند.

واریز وجه ثبت‌نام با مراجعه به شعب بانک‌ اقتصادنوین: شماره حساب ۱-۲۹۰۲۷۸۳-۸۳۴-۱۲۷ نزد بانک اقتصاد نوین شعبه دکتر بهشتی (کد ۱۲۷) به‌نام پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی