ورود کاربر
ایمیل
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کرده ام  | عضويت
 
تاريخ : بيستم و نهم بهمن 1391 ساعت 09:49   |   کد : 139

کارگاه‌های سال 1386


كارگاهآشنايي با «داده كاوي»

12/12/1386 

«داده‌كاوي» و كاربرد آن در بانك ها و ساير مراكز پولي

«داده‌كاوي» (Data Mining در شكل كنوني خود در حدود 18 سال پيش، براي اولين بار در ايالات متحده آمريكا مطرح گرديد و تاكنون به خصوص در بانك‌ها، از آن بسيار استفاده شده است.

خلاصه مبحث آنكه، هدف فرآيند «داده‌كاوي»، استخراج اطلاعات مفيد از داده‌ها و استفاده از اين اطلاعات در حل مسائل مختلف مي‌باشد. «داده‌كاوي» يك فنّاوري ميان گروهي است كه نه تنها از روش‌هاي شناخته شده و جديد آماري استفاده مي‌نمايد، بلكه علاوه بر آنها از روش‌هاي هوش مصنوعي (Artificial Intelligence) و ياد‌گيري ماشين (Machine Learning) نيز بهره‌ مي‌گيرد و بدين ترتيب، فراسوي روش‌هاي آماري، ابزارهاي جديدي را جهت تجزيه و تحليل داده‌ها در دسترس كاربران قرار مي‌دهد.

در چند سال اخير، بسياري از سازمان‌هاي دولتي و خصوصي در جهان، بخصوص بانك‌ها به اهميت استراتژيك «داده‌كاوي» پي برده و با آموزش دادن مديران و كارشناسان خود، امكان استفاده از اين فنّاوري را براي آنها بوجود آورده‌اند. فنّاوري «داده‌كاوي» به مديران و كارشناسان كمك مي‌نمايد تا به اطلاعات و دانستني‌هاي موجود در داده‌ها دسترسي پيدا نموده و به همين ترتيب به كارآيي و بهره‌وري بيشتري نائل گردند.

بانك‌ها و ساير مراكز پولي و مالي در زمان حاضر و آينده با چالش‌هاي فراواني روبرو خواهند بود. موضوعاتي نظير جلب رضايت مشتريان، شناسايي مشتريان نامناسب، مبارزه با سوء استفاده كلاه‌برداري و پول‌شويي (Money Laundering) نمونه‌هاي از اين چالش‌ها هستند. علاوه بر آن، بحران جديدي كه بخصوص در آمريكا و اروپا گريبانگير بسياري از بانك‌ها شده و بعضي از آنها را حتي به سر حد ورشكستگي كشانده است، نشان مي‌دهد كه تا چه اندازه، مسائلي به مانند مديريت ريسك اعتبارات و تشخيص مشتريان با اعتبار از بي‌اعتبار (Credit Scoring) براي بانك‌ها و ساير مراكز پولي و مالي با اهميت مي‌باشند. براي اين مسائل و مسائلي نظير آنها، سال‌ها است كه متخصصان «داده‌كاوي» راه‌حل‌هايي را بوجود آورده‌اند كه تاكنون بسيار مورد استفاده قرار گرفته است. يكي از دلايل مهم اين امر، اين است كه بخصوص بانك‌ها مالك داده‌هاي بسيار زيادي مي‌باشند كه در آنها اطلاعات ارزنده زيادي نهفته است.

داده‌هاي مربوط به مشتريان، نرخ ارز، قيمت سهام و داده‌هاي مربوط به اعتبارات، مثال‌هاي از اعدادي هستند كه به طور فراوان در بانك‌ها مي‌توان يافت. اطلاعات موجود در اين داده‌ها مي‌توانند به بانك‌ها كمك كنند تا با استفاده از روش‌هاي داده‌كاوي، مسائلي را كه در بالا به بالا به آنها اشاره شد را بهتر و سريعتر حل نمايند.

اهداف كارگاه آموزشي

اين كارگاه آموزشي يك روزه، مخصوص مديران و كارشناسان بانك‌ها و ساير مراكز پولي و مالي كشور تدوين گرديده است و شامل دو بخش مي‌باشد. در بخش نخست، شركت‌كنندگان با تعريف «داده‌كاوي»، با لزوم موجوديت و روش‌هاي مختلف آن آشنا مي‌گردند.

هدف بخش دوم، آشنا نمودن شركت‌كنندگان در به كار بردن «داده‌كاوي» در حل مسائل مربوط به بانك‌ها و ساير مراكز پولي مي‌باشد.

در اين بخش پروفسور نخعي‌زاده گوشه‌هايي
از تجربيات خود را در شركت اتومبيل‌سازي
Daimler-Benz آلمان و بخصوص در ارتباط با استفاده از «داده‌كاوي» در سازمان بانكي اين شركت، با شركت‌كنندگان در اين كارگاه، در ميان مي‌گذارد.

4ـ مدرس :

آقاي پروفسور ثقفي

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 Powered by AtenaHamayesh